NORTHWESTERN WILDCATS

Official Store

    Final Seeds and Brackets Released for 2014 B1G Championships

    NUSPORTSDOTCOM
    Dominick Malone is seeded No. 10 at 133 lbs. and takes on No. 7 Jimmy Gulibon from Penn State.

    NUSPORTSDOTCOM
    Dominick Malone is seeded No. 10 at 133 lbs. and takes on No. 7 Jimmy Gulibon from Penn State.
    NUSPORTSDOTCOM

    March 7, 2014

    Big Ten Championships Notes Get Acrobat Reader

    2014 B1G Wrestling Brackets Get Acrobat Reader

    2014 Big Ten Wrestling Championships
    Saturday, March 8-Sunday, March 9 • All Day
    Saturday: Session I – 10 a.m. CT / Session II – 5 p.m. CT
    Sunday: Session III – 11:00 a.m. CT / Session IV – 1:00 p.m. CT
    Site: Kohl Center (Madison, Wis.)
    Live Tweets: @NU_SportsLIVE / @NU_Wrestle / #B1GWrestle
    Session I-III Live Video Links 
    Big Ten Championships Home 
    TV: Sunday’s finals air live on Big Ten Network (1:00 p.m.) 

    MADISON, Wis. – Official brackets and seeds for the 2014 Big Ten Wrestling Championships were released Friday afternoon. Six NU wrestlers are seeded in their respective weight classes.
     
    The seeded NU wrestlers are as follows: No. 10 Dominick Malone (133), No. 3 Jason Tsirtsis (149), No. 10 Ben Sullivan (157), No. 3 Pierce Harger (165), No. 7 Alex Polizzi (197) and No. 3 Mike McMullan (285).

    Complete brackets can be found in the PDF link up above and first and second-round matches are listed below for the Northwestern competitors.
     
    This year is the 100th edition of the Big Ten Wrestling Championships. Competition begins at 10 a.m. CT Saturday, March 8 and runs through Sunday, March 9. Fans can watch all the action live on the Big Ten Digital Network and be sure to tune into the Big Ten Network at 1:00 p.m. Sunday to watch the championship matches live.

    125: Garrison White (NU) vs. No. 1 Nico Megaludis (PSU) 
    Winner takes on No. 8 Nick Roberts (OSU) 

    133: No. 10 Dominick Malone (NU) vs. No. 7 Jimmy Gulibon (PSU)
    Winner takes on No. 2 Tyler Graff (WIS)

    141: Pat Greco (NU) vs. No. 5 Josh Dziewa (IOWA)
    Winner takes on No. 4 Stephen Dutton III (MICH)

    149: No. 3 Jason Tsirtsis (NU) receives first-round bye
    Faces winner of Caleb Ervin (ILL) vs. No. 6 Ian Paddock (OSU)

    157: No. 10 Ben Sullivan (NU) vs. No. 7 Zach Brunson (ILL)
    Winner takes on No. 2 James Green (NEB)

    165: No. 3 Pierce Harger (NU) receives first-round bye
    Faces winner of No. 11 Bobby Nash (MSU) vs. No. 6 Danny Zilverberg (MINN)

    174: Kevin Bialka (NU) vs. No. 2 Matt Brown (PSU)
    Winner takes on No. 7 Scott Liegel (WIS)

    184: Jacob Berkowitz (NU) vs. No. 5 Domenic Abounader (MICH)
    Winner takes on No. 4 T.J. Dudley (NEB)

    197: No. 7 Alex Polizzi (NU) vs. No. 10 Caleb Kolb (NEB)
    Winner takes on No. 2 Nick Heflin (OSU)

    285: No. 3 Mike McMullan (NU) receives first-round bye
    Faces winner of No. 11 Alex White (PUR) vs. No. 6 Mike McClure (MSU)

    ••••••

    Be the first to know what's going on with the 'Cats -- Follow @NU_Sports on Twitter, become a fan of Northwestern Athletics on Facebook, subscribe to the NU Sports Express e-newsletter and sign up to receive promotional text alerts for the latest news, schedule updates and video and to interact with NU. For more information on following specific Northwestern teams online, visit our Social Media page!