NORTHWESTERN WILDCATS

Official Store

    Results

    Recap

    Licensed to Univ. of Wisconsin - Milwaukee
                                       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/31/2014 06:48 PM
                         Milwaukee Vs Northwestern - 1/31/2014                     
                                        Results                                    
     
    Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
    ===============================================================================
        School                                               Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Northwestern-IL  'A'                              1:25.14    1:33.32   11  
         1) Ferguson, Mark C 20             2) Auren, Uula M 22               
         3) Jovanovic, Andrew N 19          4) Stephens, Chase A 21           
           25.02    25.58    22.73    19.99                                    
      2 Northwestern-IL  'B'                                   NT    1:35.14    4  
         1) Cubelic, Dominik A 22           2) Donkersgoed, Van U 20          
         3) Halsall, Grant C 20             4) Wilcox, Matt D 22              
           24.50    26.69    22.73    21.22                                    
      3 Wisconsin, University of, Milw-WI  'A'            1:34.71    1:35.78    2  
         1) Kangas, John M 20               2) Stackman, Teddy J 20           
         3) Ward, Max M 19                  4) Lucchesi, Mike A 22            
           25.09    27.00    23.20    20.49                                    
      4 Wisconsin, University of, Milw-WI  'B'                 NT    1:38.38  
         1) Kuker, Evan G 18                2) Chokran, David L 18            
         3) Foster, Jenia A 18              4) Menninga, Nick 19              
           25.34    28.03    23.78    21.23                                    
      5 Wisconsin, University of, Milw-WI  'C'                 NT   x1:38.50  
         1) Jenkyns, Chris R 22             2) Wisdorf, Taylor C 20           
         3) Finke, Ryan D 20                4) Dalluge, Noah J 19             
           25.12    27.54    23.92    21.92                                    
      6 Northwestern-IL  'C'                                   NT   x1:38.52  
         1) Gerber, Brien P 22              2) Smith, Tim T 22                
         3) McAuliffe, Ross 22              4) Steiner, Joao P 19             
           25.19    27.59    24.01    21.73                                    
      7 Wisconsin, University of, Milw-WI  'D'                 NT   x1:39.98  
         1) Maxwell, Jeff J 22              2) Chokran, Joe M 20              
         3) Miller, Robert D 20             4) Heitfeld, Collin L 22          
           25.76    27.99    23.92    22.31                                    
     
    Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Cole, Charlie M           18 NU-IL                9:29.34    9:35.51    9  
          26.99   28.89   28.86   29.12   29.08   29.07   29.09   29.18
          29.37   29.25   28.86   29.00   29.43   29.07   28.88   28.19
          28.26   28.22   28.46   28.24                                
      2 Halverson, Nic R          19 Wis.- Milwaukee-WI   9:49.38    9:39.28    4  
          26.73   29.25   29.55   29.47   29.46   29.63   29.60   29.48
          29.70   29.44   29.54   29.16   29.12   28.89   28.62   28.23
          27.98   28.51   28.83   28.09                                
      3 Halverson, Tim A          19 Wis.- Milwaukee-WI   9:45.93    9:46.94    3  
          26.87   29.30   29.42   29.53   29.52   29.60   29.60   29.69
          29.52   29.58   29.47   29.51   29.19   29.57   29.54   29.84
          29.24   29.46   29.75   28.74                                
      4 Shull, Stephen R          19 NU-IL                9:54.71    9:51.23    2  
          27.15   29.24   29.57   29.70   29.61   29.59   29.51   29.61
          29.50   29.54   29.63   29.50   29.32   29.38   29.65   29.82
          29.67   30.11   30.58   30.55                                
     
    Event 3  Men 200 Yard Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Wilimovsky, Jordan M      19 NU-IL                1:41.40    1:43.07    9  
          24.99   26.87   25.65   25.56                                
      2 Stelpflug, Kenny C        20 Wis.- Milwaukee-WI        NT    1:43.21    4  
          24.94   26.50   26.10   25.67                                
      3 Lieberman, Jonathan D     19 NU-IL                1:42.32    1:43.63    3  
          24.61   26.70   26.25   26.07                                
      4 Morris, Jack J            19 NU-IL                1:41.23    1:45.26    2  
          25.34   26.36   26.54   27.02                                
      5 Wilcox, Matt D            22 NU-IL                1:40.42   x1:45.99  
          24.69   27.15   27.46   26.69                                
      6 Wahlgren, Erik B          20 Wis.- Milwaukee-WI   1:46.00    1:47.58    1  
          24.87   27.25   27.61   27.85                                
      7 Chokran, Joe M            20 Wis.- Milwaukee-WI   1:47.16    1:48.40  
          25.61   27.04   27.76   27.99                                
      8 Nimke, Tanner J           19 Wis.- Milwaukee-WI   1:48.32   x1:49.49  
          25.47   28.04   27.64   28.34                                
     
    Event 4  Men 100 Yard Backstroke
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Jovanovic, Andrew N       19 NU-IL                  48.85      51.20    9  
          25.14   26.06                                                
      2 Halsall, Grant C          20 NU-IL                  48.95      51.29    4  
          25.07   26.22                                                
      3 Jenkyns, Chris R          22 Wis.- Milwaukee-WI     52.26      52.73    3  
          25.80   26.93                                                
      4 Maxwell, Jeff J           22 Wis.- Milwaukee-WI     54.10      53.81    2  
          26.33   27.48                                                
      5 Kangas, John M            20 Wis.- Milwaukee-WI     53.91      53.89    1  
          26.09   27.80                                                
      6 Gerber, Brien P           22 NU-IL                  53.38      55.53  
          27.53   28.00                                                
      7 Wisdorf, Taylor C         20 Wis.- Milwaukee-WI     57.01     x57.17  
          27.87   29.30                                                
     
    Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Auren, Uula M             22 NU-IL                  54.69      57.02    9  
          26.77   30.25                                                
      2 Sears, Aaron P            20 NU-IL                  56.05    1:00.01    4  
          28.47   31.54                                                
      3 Chokran, David L          18 Wis.- Milwaukee-WI     58.92    1:00.41    3  
          28.57   31.84                                                
      4 Melville, Jacob J         19 Wis.- Milwaukee-WI   1:00.50    1:00.60    2  
          27.94   32.66                                                
      5 Smith, Tim T              22 NU-IL                  57.89    1:00.65    1  
          28.65   32.00                                                
      6 Stackman, Teddy J         20 Wis.- Milwaukee-WI   1:02.23    1:01.52  
          28.63   32.89                                                
      7 Spitzig, Riley J          20 Wis.- Milwaukee-WI   1:03.35   x1:03.75  
          29.88   33.87                                                
     
    Event 6  Men 200 Yard Butterfly
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Finke, Ryan D             20 Wis.- Milwaukee-WI   1:56.01    1:54.83    9  
          26.01   29.11   29.70   30.01                                
      2 Donkersgoed, Van U        20 NU-IL                1:56.45    1:55.34    4  
          26.21   29.55   29.43   30.15                                
      3 Miller, Robert D          20 Wis.- Milwaukee-WI   1:57.69    1:57.61    3  
          26.25   29.31   30.31   31.74                                
      4 Seitz, Andrew W           20 NU-IL                1:55.60    2:00.89    2  
          26.49   30.30   31.05   33.05                                
      5 Foster, Jenia A           18 Wis.- Milwaukee-WI   1:59.43    2:01.04    1  
          27.32   30.33   31.33   32.06                                
      6 Ward, Max M               19 Wis.- Milwaukee-WI   2:03.45   x2:04.58  
          26.53   31.58   33.92   32.55                                
     
    Event 7  Men 50 Yard Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Stephens, Chase A         21 NU-IL                  19.87      21.07    9  
      2 Lucchesi, Mike A          22 Wis.- Milwaukee-WI     21.52      21.63    4  
      3 Cubelic, Dominik A        22 NU-IL                  20.83      21.87    3  
      4 Menninga, Nick            19 Wis.- Milwaukee-WI     21.50      21.88    2  
      5 Kuker, Evan G             18 Wis.- Milwaukee-WI     22.04      22.27    1  
      6 Steiner, Joao P           19 NU-IL                  21.45      22.44  
      7 McAuliffe, Ross           22 NU-IL                  21.08     x22.48  
      8 Boggio, Mic S             20 Wis.- Milwaukee-WI     22.97     x23.19  
     
    Event 8  Men 3 mtr Diving
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Gramer, Andrew            24 NU-IL                     NT     381.60    9  
      2 Heger, KJ J               20 Wis.- Milwaukee-WI    378.97     337.20    4  
      3 Pinkerton, Nick           24 NU-IL                     NT     302.02    3  
      4 Andrade, John             24 NU-IL                     NT     281.32    2  
      5 Dillon, Reed              24 NU-IL                     NT    x261.60  
      6 Villa, Andres G           19 Wis.- Milwaukee-WI        NT     240.37    1  
     
    Event 9  Men 100 Yard Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Ferguson, Mark C          20 NU-IL                  44.93      47.22    9  
          22.69   24.53                                                
      2 Wilcox, Matt D            22 NU-IL                  45.08      47.58    4  
          23.27   24.31                                                
      3 Menninga, Nick            19 Wis.- Milwaukee-WI     47.62      47.77    3  
          23.15   24.62                                                
      4 McAuliffe, Ross           22 NU-IL                  46.23      48.23    2  
          23.46   24.77                                                
      5 Morris, Jack J            19 NU-IL                  46.45     x48.42  
          23.63   24.79                                                
      6 Wahlgren, Erik B          20 Wis.- Milwaukee-WI     48.57      49.42    1  
          23.58   25.84                                                
      7 Dalluge, Noah J           19 Wis.- Milwaukee-WI     50.09      49.89  
          24.11   25.78                                                
     
    Event 10  Men 200 Yard Backstroke
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Wilimovsky, Jordan M      19 NU-IL                1:53.56    1:54.64    9  
          28.06   29.57   28.40   28.61                                
      2 Lieberman, Jonathan D     19 NU-IL                1:53.14    1:55.12    4  
          27.80   29.69   29.64   27.99                                
      3 Cubelic, Dominik A        22 NU-IL                1:51.48    1:55.58    3  
          26.84   29.48   30.34   28.92                                
      4 Maxwell, Jeff J           22 Wis.- Milwaukee-WI   1:57.80    1:57.33    2  
          28.06   29.74   29.68   29.85                                
      5 Jenkyns, Chris R          22 Wis.- Milwaukee-WI   1:54.68    1:58.43    1  
          27.96   30.32   30.40   29.75                                
      6 Kangas, John M            20 Wis.- Milwaukee-WI        NT    2:01.33  
          29.36   29.36   30.47   32.14                                
     
    Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Sears, Aaron P            20 NU-IL                2:05.62    2:10.43    9  
          29.55   33.39   33.43   34.06                                
      2 Melville, Jacob J         19 Wis.- Milwaukee-WI   2:10.82    2:10.48    4  
          29.67   33.17   33.68   33.96                                
      3 Gerber, Brien P           22 NU-IL                2:08.44    2:12.37    3  
          30.00   33.65   34.04   34.68                                
      4 Smith, Tim T              22 NU-IL                2:08.49    2:15.08    2  
          30.71   34.95   34.78   34.64                                
      5 Wisdorf, Taylor C         20 Wis.- Milwaukee-WI   2:20.49    2:16.34    1  
          30.75   33.97   35.50   36.12                                
      6 Chokran, Joe M            20 Wis.- Milwaukee-WI   2:11.23    2:17.61  
          30.84   34.80   35.12   36.85                                
      7 Boggio, Mic S             20 Wis.- Milwaukee-WI   2:23.26   x2:20.10  
          30.90   35.60   36.41   37.19                                
     
    Event 12  Men 500 Yard Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Cole, Charlie M           18 NU-IL                4:26.95    4:35.05    9  
          25.40   27.63   27.86   27.68   27.99   27.83   27.82   27.72
          27.86   27.26                                                
      2 Halverson, Nic R          19 Wis.- Milwaukee-WI   4:46.53    4:41.99    4  
          25.99   28.24   28.68   28.99   29.10   28.56   28.14   28.39
          28.37   27.53                                                
      3 Halverson, Tim A          19 Wis.- Milwaukee-WI   4:43.22    4:42.72    3  
          26.06   28.37   28.54   28.71   28.76   29.08   28.40   29.00
          28.27   27.53                                                
      4 Stelpflug, Kenny C        20 Wis.- Milwaukee-WI   4:41.02    4:49.64    2  
          26.62   28.60   28.81   29.10   29.27   29.50   29.82   29.53
          29.68   28.71                                                
      5 Seitz, Andrew W           20 NU-IL                4:40.59    4:49.75    1  
          26.58   28.80   28.95   29.10   29.63   30.11   29.21   29.32
          29.54   28.51                                                
      6 Shull, Stephen R          19 NU-IL                4:33.80    4:54.93  
          27.49   29.13   29.83   30.00   29.70   30.25   30.07   29.79
          29.62   29.05                                                
      7 Nimke, Tanner J           19 Wis.- Milwaukee-WI   5:04.18   x4:59.22  
          26.36   29.67   30.47   30.81   30.83   30.14   30.77   30.44
          30.25   29.48                                                
     
    Event 13  Men 100 Yard Butterfly
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Lucchesi, Mike A          22 Wis.- Milwaukee-WI     50.76      50.84    9  
          23.35   27.49                                                
      2 Finke, Ryan D             20 Wis.- Milwaukee-WI     53.17      53.61    4  
          24.96   28.65                                                
      3 Kuker, Evan G             18 Wis.- Milwaukee-WI     53.22      54.35    3  
          25.23   29.12                                                
      4 Spitzig, Riley J          20 Wis.- Milwaukee-WI     56.20     x57.15  
          25.92   31.23                                                
     -- Jovanovic, Andrew N       19 NU-IL                  48.07     X50.05  
          23.36   26.69                                                
     -- Halsall, Grant C          20 NU-IL                  48.38     X51.47  
          24.23   27.24                                                
     -- Auren, Uula M             22 NU-IL                  49.80     X52.18  
          24.63   27.55                                                
     -- Steiner, Joao P           19 NU-IL                  52.56     X53.52  
          25.40   28.12                                                
     
    Event 14  Men 1 mtr Diving
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Heger, KJ J               20 Wis.- Milwaukee-WI    358.80     316.20    9  
      2 Gramer, Andrew            24 NU-IL                     NT     316.12    4  
      3 Pinkerton, Nick           24 NU-IL                     NT     284.10    3  
      4 Andrade, John             24 NU-IL                     NT     280.72    2  
      5 Villa, Andres G           19 Wis.- Milwaukee-WI        NT     274.08    1  
      6 Dillon, Reed              24 NU-IL                     NT    x249.52  
     
    Event 15  Men 200 Yard IM
    ===============================================================================
        Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Stelpflug, Kenny C        20 Wis.- Milwaukee-WI        NT    1:56.95    9  
          26.47   30.74   33.16   26.58                                
      2 Foster, Jenia A           18 Wis.- Milwaukee-WI   2:04.70    2:01.96    4  
          25.99   30.98   37.15   27.84                                
      3 Chokran, David L          18 Wis.- Milwaukee-WI   2:05.16    2:04.05    3  
          27.39   33.85   33.36   29.45                                
      4 Miller, Robert D          20 Wis.- Milwaukee-WI        NT   x2:09.13  
          25.59   32.63   41.70   29.21                                
     -- Donkersgoed, Van U        20 NU-IL                1:51.77   X1:56.94  
          25.74   31.25   33.28   26.67                                
     -- Ferguson, Mark C          20 NU-IL                1:55.11   X1:57.26  
          24.79   30.71   36.43   25.33                                
     -- Gerber, Brien P           22 NU-IL                1:54.46   X2:00.37  
          25.83   31.50   34.50   28.54                                
     
    Event 16  Men 200 Yard Freestyle Relay
    ===============================================================================
        School                                               Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Wisconsin, University of, Milw-WI  'A'            1:24.97    1:25.89   11  
         1) Lucchesi, Mike A 22             2) Halverson, Tim A 19            
         3) Kuker, Evan G 18                4) Menninga, Nick 19              
           21.75    21.89    21.28    20.97                                    
      2 Wisconsin, University of, Milw-WI  'B'                 NT    1:29.42    4  
         1) Wahlgren, Erik B 20             2) Finke, Ryan D 20               
         3) Halverson, Nic R 19             4) Dalluge, Noah J 19             
           22.44    22.33    22.33    22.32                                    
      3 Wisconsin, University of, Milw-WI  'C'                 NT   x1:29.62  
         1) Nimke, Tanner J 19              2) Heitfeld, Collin L 22          
         3) Kangas, John M 20               4) Maxwell, Jeff J 22             
           22.21    22.03    22.48    22.90                                    
      4 Wisconsin, University of, Milw-WI  'D'                 NT   x1:30.22  
         1) Ward, Max M 19                  2) Melville, Jacob J 19           
         3) Spitzig, Riley J 20             4) Stackman, Teddy J 20           
           23.19    22.15    22.75    22.13                                    
     -- Northwestern-IL  'A'                              1:16.65   X1:24.34  
         1) Auren, Uula M 22                2) Cubelic, Dominik A 22          
         3) Jovanovic, Andrew N 19          4) Stephens, Chase A 21           
           21.88    20.89    21.35    20.22                                    
     -- Northwestern-IL  'B'                                   NT   X1:27.09  
         1) Wilcox, Matt D 22               2) McAuliffe, Ross 22             
         3) Halsall, Grant C 20             4) Sears, Aaron P 20              
           21.96    21.69    21.32    22.12                                    
     -- Northwestern-IL  'C'                                   NT   X1:27.95  
         1) Morris, Jack J 19               2) Lieberman, Jonathan D 19       
         3) Cole, Charlie M 18              4) Steiner, Joao P 19             
           22.38    22.18    21.73    21.66                                    
     -- Northwestern-IL  'D'                                   NT   X1:32.18  
         1) Shull, Stephen R 19             2) Wilimovsky, Jordan M 19        
         3) Smith, Tim T 22                 4) Seitz, Andrew W 20             
           22.97    23.53    22.71    22.97                                    
     
                        Men - Team Rankings - Through Event 16                     
     
      1. Northwestern                        163   2. Wisconsin, University of, Milw      128