NUSPORTSDOTCOM

NORTHWESTERN WILDCATS

Official Store

    Northwestern Athletics Hall of Fame

     
    The Athletic Hall of Fame was inaugurated in 1984 to honor former athletes, coaches and administrators who have helped establish a proud tradition in intercollegiate competition at Northwestern.

    For the first 20 years, Northwestern inducted individuals based on two categories: the Pioneer Era (consisting of any graduating class 50 years or more prior to the induction year) and the Contemporary Era (spanning the 50 most recent years, excluding the five years prior to the current year). In 2004-05, the Hall of Fame Committee decided to eliminate the two categories and consider the credentials of any athlete, coach and administrator (athletes must still have graduated five years prior to the induction year).

    Twenty-five inductees were selected as charter members in 1984. The Ronald J. Chinnock Lobby in McGaw Hall houses the Hall of Fame display.

    The most recent Hall of Fame Class of 2013 is pictured here from left: Eileen Canney (softball), Julie Földi (women's fencing), Henry S. Bienen (Honorary), Dustin Fox (wrestling) and Scott Rowe (men's golf).


    PIONEER ERA
     
    1984 Charter Inductees
    Ralph "Moon" BakerFootball1924-26
    Sybil BauerSwimming1924-26
    Ralph T. BryerSwimming1923-24
    Waldo A. FisherFootball1925-27
    Coach and Administrator1928-74
    Timothy G. LowryFootball, Wrestling1923-25
    Joseph ReiffBasketball1931-33
    Ernest J. "Pug" RentnerFootball1930-32
    John H. RileyFootball, Wrestling1929-31
    Wrestling Coach1948-57
    Thomas H. RobinsonSwimming Coach1909-44
    Albert L. SchwartzSwimming1928-30
    Betty Robinson SchwartzTrack1930-32
    Kenneth L. "Tug" WilsonAthletic Director1925-45
     
    1985 Inductees
    John "Paddy" DriscollFootball1914-17
    Frank HillTrack Coach1921-52
     
    1986 Inductees
    Walter N. ColbathDiving1926-29
    Fay "Reb" RussellFootball1929-32
     
    1987 Inductees
    Stanley E. "Jack" HathawayFootball, Wrestling1918-21
    Richard E. HowellSwimming, Water Polo1924-26
     
    1988 Inductees
    Edgar J. "Eggs" ManskeBasketball, Football1931-34
    Charles R. "Rut" WalterBasketball, Track1928-30
    Track Coach/Intramural Director1930-59
     
    1989 Inductees
    Dr. William H. "Droegie"
    Droegemueller
    Track, Football, Basketball1926-28
    Luke A. JohnsosFootball, Baseball, Basketball1926-28
     
    1990 Inductees
    DeWitt C. Gibson Jr.Football1934-36
    Wrestling1935-37
    Alton "Johnny" JohnsonFootball1899-1901
     
    1991 Inductees
    Ralph LuptonWrestling1928-29
    Alvo L. "Bill" MartinTrack1924-26
     
    1992 Inductees
    Henry "Hunk" AndersonFootball1927-29
    Thomas WarneTrack and Field1929-31
     
    1993 Inductees
    Alfred E. "Alf" BaumanFootball1939-42
    Donald R. HornSwimming1932-35
     
    1994 Inductees
    George McKinnonBaseball1937-41
    Robert D. SkeltonSwimming1920
     
    1995 Inductees
    Frank L. Baker Jr.Football1928-30
    J. Dallas MarvilFootball1929-31
     
    1996 Inductees
    Justin DartFootball, Track, Wrestling1926-29
    Brian HinesWrestling1922-24
     
    1997 Inductees
    Robert JohnsonFootball1924-26
    Arthur HighlandSwimming1932-34
     
    1998 Inductees
    Albert "Ollie" AdelmanFootball, Tennis1934-37
    George BensonBaseball, Basketball, Football1939-42
     
    1999 Inductees
    Manual de la TorreGolf1942, 1946-47
    Seymour GreenbergTennis1939-42
     
    2000 Inductee
    Wesley Brown Jr.Wrestling1931-33
     
    2001 Inductee
    William MooreTrack & Field1946-47
     
    2003 Inductee
    Dan ZehrMen's Swimming1936-38
     
    Honorary Inductees
    1988Glenn Cliffe BainumNU's first director of bands
    1991Brent MusburgerTelevision sports broadcaster
    1994Colin "Scotty" FinlaysonNU water polo player
    1995Chick EvansOne-time NU student and amateur golfer
    1996John P. PaynterNU's second director of bands
    1999Julia Ade Levering '60President USTA
    2000Norman Kragseth '53Former Big Ten and NFL official
    2004Dave Eanet '77WGN Sports Director and "Voice of the Wildcats"
    2005Jacquelyn "Jackie" J. Fie '59USA Gymnastics Administrator/Olympian/Hall-of-Famer
    2007Dr. Howard Sweeney NU Team Physician
    2008Charles "Rick" Taylor NU Director of Athletics
    2011Jon Vegosen '73President USTA
    2012Patrick G. Ryan '59Chairman of NU Board of Trustees
    2013Henry S. BienenFormer Northwestern President
    2014Rich FalkMen's Basketball Student-Athlete, Coach, Administrator
     
    CONTEMPORARY ERA
     
    1984 Charter Inductees
    Michael D. AdamleFootball 1968-70
    Ronald E. BurtonFootball1957-59
    Charles D. ClawsonFootball, Basketball, Track1939-41
    James GollidayTrack1951-54
    Otto E. Graham Jr.Football, Basketball, Baseball1941-44
    Max MorrisBasketball, Football, Track1945-47
    Walter M. PaulisonSports Information Director1926-69
    William F. Porter IITrack1946-48
    Stephen E. ReidFootball1934-36
    Sidney G. RichardsonGolf1937-39
    Golf Coach1945-74
    Martin C. RiessenTennis and Basketball1962-64
    Joseph W. RuklickBasketball1957-59
    W. Robert VoigtsFootball and Basketball1936-38
    Football Coach1947-54
     
    1985 Inductees
    Annette Rogers KellyTrack & Field1935-37
    Arthur J. MurakowskiFootball1946-49
     
    1986 Inductees
    Billy McKinneyBasketball1974-77
    Lynn "Pappy" WaldorfFootball Coach1935-57
     
    1987 Inductees
    Frank A. EhmannBasketball1952-55
    Harold L. MethodFootball1937-39
     
    1988 Inductees
    William W. Heusner Jr.Swimming1945-49
    Ara R. ParseghianFootball Coach1956-63
     
    1989 Inductees
    Frank X. "Asch" AschenbrennerFootball1946-48
    Paul Bickley BennettMen's Tennis Coach1931-58
     
    1990 Inductees
    Arthur O. KraftWrestling1958-60
    Arthur "Dutch" LonborgBasketball Coach1928-50
     
    1991 Inductees
    Mark MasseryWrestling1970-73
    Tom MyersFootball1962-64
     
    1992 Inductees
    Jim BurnsBasketball1965-67
    Meriam Bailey LeekeGolf1955-59
     
    1993 Inductees
    Anucha Browne SandersBasketball1982-85
    Alex S. SarkisianFootball1946-49
     
    1994 Inductees
    James P. AndreottiFootball1957-59
    Lisa Ishikawa SliwaSoftball1984-87
     
    1995 Inductees
    Clark E. GraebnerTennis1963-67
    John C. RudnayFootball1966-68
     
    1996 Inductees
    Jennifer AverillField Hockey1984-87
    Larry OnestiFootball1959-61
     
    1997 Inductees
    Katrina AdamsTennis1984-87
    Diane Donnelly StoneTennis1984-87
    Joe GirardiBaseball1983-86
     
    1998 Inductees
    Grant GoldenTennis1948-51
    Joseph NewtonTrack & Field1948-51
     
    1999 Inductees
    Patricia Walsh IversonVolleyball1979-83
    Don StonesiferFootball1948-50
     
    2000 Inductees
    Andrew CverckoFootball1956-58
    Jack CverckoFootball1960, 1962-63
    Todd MartinTennis1988-90
    Gretchen ScheuermannField Hockey1991-94
     
    2001 Inductees
    Lee AssenheimerCross Country1963-66
    Rory WeberWrestling1959-62
    Antoinette LucasField Hockey1988-91
    Michele SavageBasketball1989-92
     
    2002 Inductees
    Kathleen Kochmansky FluhartyField Hockey1982-85
    Lori Holmes AveSwimming1987-90
    Jack GriffinWrestling1987-90
    Pat FitzgeraldFootball1993-96
     
    2003 Inductees
    Joe CollierFootball1951-54
    Julie Callahan BauerBasketball1977-81
    Mark LorettaBaseball1990-93
    Ken KraftWrestling/ Coach/Administrator1953-2004
     
    2004 Inductees
    Kate Oleykowski BernatowiczLacrosse/Field Hockey1984-87
    Colleen Senich FunkField Hockey/Lacrosse1988-92
    Michael FunkWrestling1987-91
    Barry GardnerFootball 1995-98
     
    2005 Inductees
    D'Wayne BatesFootball1995-98
    Evan EschmeyerMen's Basketball1995-99
    Marjorie GantmanWomen's Tennis1994-97
    Madelyn MeneghettiVolleyball1981-84
     
    2006 Inductees
    Jim BenepeGolf1984-86
    Rohan GardnerWrestling1991-96
    Wendi KempLacrosse/Field Hockey1983-86
    Kim Paton FrombergSwimming1992-95
     
    2007 Inductees
    Darnell AutryFootball 1994-96
    Amy Kekeisen FedorchakField Hockey, Softball1982-86
    Dave Pemberton Swimming 1955-58
    Amy Prichard Women's Basketball1979-83
     
    2008 Inductees
    Chinazo Opia CunninghamSoftball1987-90
    Steve HerdoizaMen's Tennis1988-91
    Chris HintonFootball1979-82
    Ndidi Opia MassaySoftball1986-89
    Erica Westrich ScullionWomen's Soccer1996-99
     
    2009 Inductees
    Damien AndersonFootball1997-2001
    Luke DonaldMen's Golf1997-2001
    Amy Balcerzak Field Women's Swimming1996-2000
    Grady HallBaseball1983-86
    Heather Hoffman JenkinsWomen's Golf1993-97
     
    2010 Inductees
    Steve DePetroWrestling1983-86
    Kathy HalleyField Hockey1989-92
    Courtney KoesterWomen's Lacrosse2002-05
    Ralph SchultzTrack & Field1966-69
     
    2011 Inductees
    Cristelle GrierWomen's Tennis2002-06
    Steve SchnurFootball1993-96
    Brad TravioliaWrestling1987-90
    Christy WickeWomen's Swimming1992-95
     
    2012 Inductees
    Garland CooperSoftball2004-07
    Matt GreversMen's Swimming2003-07
    Eric HutchinsonFootball1968-71
    Kristen KjellmanWomen's Lacrosse2004-07
     
    2013 Inductees
    Eileen CanneySoftball2004-07
    Julie FöldiWomen's Fencing2001-05
    Dustin FoxWrestling2004-08
    Scott RoweMen's Golf1993-97
     
    2014 Inductees
    Mike AlexandrovMen's Swimming2003-07
    Bruno BarbicMen's Swimming2006-08
    Kyle BubolzMen's Swimming2004-08
    Jake HerbertWrestling2003-09
    Hannah NielsenWomen's Lacrosse2006-09
    Tammy WilliamsSoftball2006-09