NUSPORTSDOTCOM

NORTHWESTERN WILDCATS

Official Store

    Northwestern Big Ten Medal of Honor All-Time Winners

    NUSPORTSDOTCOM
    NUSPORTSDOTCOM

    NUSPORTSDOTCOM

    June 8, 2011

    NORTHWESTERN MEDAL OF HONOR RECIPIENTS
    All-Time List

    1915 Harold G. Osborn (Track & Field)
    1916 John H. Ellis (Men's Basketball)
    1917 Edgar Paul Williams (Football)
    1918 -- No Award --
    1919 Ruben A. Marquardt (Men's Basketball)
    1920 Bruce DeSwarte (Track & Field)
    1921 Robert W. Townley (Football)
    1922 Graham Penfield (Football)
    1923 James J. Peterson (Men's Basketball)
    1924 Guy William Davis (Football)
    1925 Ralph T. Breyer (Men's Swimming & Diving)
    1926 Walter Seidel (Football)
    1927 Robert W. Johnson (Football)
    1928 William H. Droegemueller (Track &Field/ Football/ Men's Basketball)
    1929 Bertrand Fox (Football)
    1930 Richard L. Hinch (Swimming & Diving)
    1931 Laurence E. Oliphant (Football)
    1932 Volney C. Wilson (Men's Swimming & Diving)
    1933 Kenneth A. Willard (Men's Swimming & Diving)
    1934 Donald Brewer (Men's Basketball)
    1935 Chester H. Taylor (Men's Swimming & Diving)
    1936 Curtis M. Shanahan (Men's Water Polo/ Baseball)
    1937 Albert Adelman (Men's Tennis/ Football)
    1938 Daniel Zehr (Men's Swimming & Diving)
    1939 Marvin Wachman (Men's Tennis)
    1940 John Thomas Ryan (Football)
    1941 Glenn E. Thistlewait (Football)
    1942 Richard Erditz (Football)
    1943 Russell Wendland( Men's Basketball)
    1944 Arthur Nethercot Jr. (Wrestling)
    1945 Ben Schadler (Men's Basketball/ Baseball/ Football)
    1946 Andrew Ivy (Football)
    1947 John Hennerich (Baseball)
    1948 Charles Tourek (Men's Basketball)
    1949 William Heusner (Men's Swimming & Diving)
    1950 Donald M. Burson (Football)
    1951 Donald C. Blasius (Men's Basketball)
    1952 Richard H. Alban (Football)
    1953 Raymond W. Huizinga (Football)
    1954 Lawrence E. Kurka (Men's Basketball)
    1955 Sigmund Niepokoj (Football)
    1956 Alfred John Kuhn (Men's Swimming & Diving)
    1957 John Smith (Football)
    1958 Tom Scheuerman (Baseball)
    1959 Andy Cvercko (Football)
    1960 Arthur Kraft (Wrestling)
    1961 Michael Stock (Football)
    1962 Boyd C. Melvin (Football)
    1963 Paul Flatley (Football)
    1964 Martin C. Riessen (Men's Tennis/ Men's Basketball)
    1965 Thomas W. Myers (Football)
    1966 Richard T. Abrahams (Men's Swimming & Diving)
    1967 Kenneth C. Ramsey (Football)
    1968 Thomas A. Garretson (Football)
    1969 Ralph Schultz (Track & Field)
    1970 Bruce Hubbard (Football)
    1971 John Rodman (Football)
    1972 Maurice Daigneau (Football)
    1973 Gregory J. Strunk (Football)
    1974 Steven A. Craig (Football)
    1975 David A. Froehlich (Wrestling)
    1976 Kim Girkins (Football)
    1977 Randy Dean (Football)
    1978 Alan E. Marzano (Wrestling)
    1979 Scott Stranski (Baseball)
    1980 Mike Campbell (Men's Basketball)
    1981 Jim Ford (Football)
    1982 Bob Grady(Men's Basketball)• Patience Vanderbush (Women's Basketball)
    1983 Jeff Munn (Men's Fencing) • Sue Hebson (Softball)
    1984 John Kidd (Football) • Lorie Miller (Volleyball)
    1985 Jim Bobbitt (Football)• Anucha Browne (Women's Basketball)
    1986 Joe Girardi (Baseball)• Amy Kekeisen (Field Hockey/ Softball)
    1987 Bob Dirkes (Football) • Jennifer Averill (Field Hockey)
    1988 Shon Morris (Men's Basketball) • Barb Harris (Women's Swimming & Diving)
    1989 Mike Whitehead (Wrestling) • Lori Holmes (Women's Swimming & Diving)
    1990 Jack Griffin (Wrestling) • Kim Metcalf (Field Hockey/ Softball)
    1991 Bob Christian (Football)• Marilyn Peck (Women's Swimming & Diving)
    1992 Matt Case (Wrestling) • Michele Savage (Women's Basketball)
    1993 Mark Loretta (Baseball) • Nancy Kennelly (Women's Basketball)
    1994 Kevin Rankin (Men's Basketball) • Susan Donahoe (Women's Swimming & Diving)
    1995 Ron Rojas (Baseball) • Gretchen Scheuermann (Field Hockey)
    1996 Rohan Gardner (Wrestling) • Betsy Vance (Field Hockey)
    1997 Pat Fitzgerald (Football) • Michele Ratay (Women's Basketball)
    1998 Brian Musso (Football) • Joy Stover (Women's Swimming & Diving)
    1999 Evan Eschmeyer (Men's Basketball)• Megan Chawansky (Women's Basketball)
    2000 Scott Schatzman (Wrestling) • Courtney Allen (Women's Swimming & Diving)
    2001 Luke Donald (Men's Golf) • Colleen Cheng (Women's Tennis)
    2002 Zak Kustok (Football) • Merritt Adams (Women's Swimming & Diving)
    2003 Kellan O'Connor (Men's Swimming & Diving) • Rachel Evjen (Women's Cross Country)
    2004 Tony Swanson (Men's Swimming & Diving) • Jessica Rush (Women's Tennis)
    2005 Luis Castillo (Football) • Courtney Koester (Lacrosse)
    2006 Brett Basanez (Football) • Lindsey Munday (Lacrosse)
    2007 Chris Wilson (Men's Golf) • Alexis Prousis (Women's Tennis)
    2008 David Roth (Men's Soccer) • Christy Finch (Lacrosse)
    2009 Eric Peterman (Football) • Sam Nemecek (Women's Fencing)>
    2010 Mark Blades (Men's Soccer) • Lauren Lui (Women's Tennis)
    2011 Matt Eliason (Men's Soccer) • Maria Mosolova (Women's Tennis)
    2012 Francis Brooke (Baseball)• Chelsea Armstrong (Field Hockey)
    2013 Luke Farrell (Baseball) • Gabriella Flibotte (Lacrosse)